Nietypowe: duński, wiedeński, angielski

Najbardziej znanym rodzajem warkocza jest klasyczny warkocz pleciony z trzech pasm włosów. W ten sposób można wykonać wiele rozmaitych fryzur, między innymi letnie warkocze, które idealnie sprawdzą się podczas wakacji. Jeśli jednak chcemy postawić na nieco bardziej oryginalne sploty, wówczas możemy nauczyć się pleść warkocza duńskiego, wiedeńskiego oraz angielskiego.

Warkocz duński jest specyficznym rodzajem plecionki, która często nazywana jest warkoczem francuskim plecionym na odwrót. Wykonując warkocz duński poszczególne pasma włosów należy przeplatać pod spodem, dzięki czemu nie powstaje nam płaski, ale wypukły warkocz, znajdujący się jakby ponad głową.

Aby zrobić warkocz duński najpierw wszystkie włosy należy zebrać na czubku głowy i podzielić na trzy takie same części. Następnie pasmo włosów z lewej strony przekładamy pod pasmo środkowe, a później pasmo prawe pod środkowe. Z lewej strony głowy należy zgarnąć nieco włosów i dołączyć je do lewego pasma. Tak samo czynimy z prawej strony twarzy.

Kroki wyżej opisane należy kolejno powtarzać, aż zapleciemy warkocza do końca. Kiedy już zejdziemy poniżej szyi, wówczas należy kontynuować plecenie warkocza duńskiego, przekładając pasma z prawej i lewej strony pod środkowe pasmo włosów.

Podobnym w wykonaniu warkoczem jest warkocz wiedeński, który również można nosić na wiele rozmaitych okazji. Ta fryzura świetnie sprawdzi się zarówno na biznesowe spotkanie, jak i do noszenia na co dzień: do pracy czy do szkoły.

Warkocz angielski to z kolei popularny warkocz typu kłos, który jest jednym z najbardziej fantazyjnych warkoczy. Uczesanie w formie warkocza angielskiego pasuje w zasadzie do każdej kobiety, bez względu na wiek.

By wykonać warkocza kłosa, należy włosy rozdzielić na cztery części. Trzy pierwsze pasma z lewej strony zaczynamy pleść jak klasyczny warkocz, następnie dołączając pasmo znajdujące się po prawej stronie głowy. Postępując tak samo, wydzielamy pasmo z drugiej strony i do końca pleciemy warkocz.

Jeszcze jednym dość popularnym rodzajem warkocza jest warkocz francuski, nazywany również warkoczem dobieranym. To uczesanie pasuje właściwie do każdego typu twarzy i świetnie nadaje się do noszenia na różne okazje. Aby zrobić warkocza dobieranego, należy z włosów na czubku głowy wydzielić trzy pasma i zacząć je zaplatać. Dodatkowe pasmo dobieramy z boku głowy i dołączamy do pasm warkocza (dobierając włosy z prawej i z lewej strony). W ten sposób powstanie warkocz dobierany.